Duże koncerny naftowe szerzyły dezinformację o pojazdach elektrycznych
Christine Todd Whitman pełniła funkcje szefa Agencji Ochrony Środowiska (EPA) podczas rządów prezydenta George’a W. Busha w latach 2001-2003. Zajmując się branża energetyczną, była świadkiem szerzenia dezinformacji przez koncerny naftowe dotyczące pojazdów elektrycznych oraz czystej energii. Niedawno Whitman zgłosiła się (za pośrednictwem CNBC) by omówić te działania.
Według Whitman „w momencie kiedy innowacje technologiczne zagrażają statusowi quo, status quo walczy. Za każdym razem. Staram się o tym pamiętać, obserwując wspierane przez przemysł naftowy wysiłki zmierzające do zdyskredytowania pojazdów elektrycznych i likwidacji postępu w elektryfikacji, poprzez dezinformację oraz nieprawdziwe badania”
Whitman porównuje absurdalność tych wysiłków z innymi przestarzałymi sektorami biznesu (telefony stacjonarne, wypożyczalnie DVD) desperacko próbujących utrzymać dominację. „Imagine Bell Communication” publikuje raport sugerujący, że telefony komórkowe są mniej wygodne niż telefony stacjonarne albo „Blockbuster” opłaca analizę pokazującą że oglądanie filmów w Netfilx jest trudniejsze.
Whitman zauważa „Gdy branża starzeje się, przemysł naftowy robi wszystko, co możliwe, aby opóźnić nieuchronne w tym finansowanie wątpliwych badań” Pojazdy elektryczne są dziś czystsze niż auta spalinowe i będą przyszłością.
Zobacz także Import używanych samochodów elektrycznych. Czy jesteśmy na to skazani ?
„Elektryfikacja transportu to naprawdę dobry pomysł, a pojazdy elektryczne to lepszy produkt. Dlatego zastąpią silnik spalinowy. Podejrzewam, że pewnego dnia, przyszłe pokolenia będą spoglądać wstecz na silniki spalinowe, z tym samym zdumieniem i nostalgią która przychodzi na myśl, kiedy wracamy do czasów koni” mówi Whitman.
Podsumowuje „ Elektryfikacja transportu w połączeniu z ciągłym przechodzeniem do czystych źródeł energii zwiastuje znacznie lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Korzyści te będą tak ogromne, że powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy aby przyspieszyć tą rewolucję. Powinniśmy też potępiać argumenty, które mają na celu spowolnienie lub opóźnienie tego postępu.”
Zgadzamy się w 100% z Panią Whitman. Musimy robić wszystko aby rozwijać nowe technologię. Zmiany są bardzo bolesne i wiążą się z pewnymi stratami, ale nie zmieniając nic i stojąc w miejscu te straty mogą być bardziej okazała. Nie możemy na to pozwolić.